Czasopismo Profesjonalistów Badań Klinicznych

maski virus 768x513 - AstraZeneca przekaże 9 milionów masek ochronnych pracownikom służby zdrowia walczącym z COVID-19

AstraZeneca poinformowała, że dostarczy dziewięć milionów masek ochronnych dla pracowników służby zdrowia na całym świecie, którzy walczą z globalną pandemią choroby COVID-19. AstraZeneca nawiązała współpracę partnerską z inicjatywą COVID Action Platform Światowego Forum Ekonomicznego, utworzoną przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w celu identyfikacji krajów o największych potrzebach. Krajem, do którego trafi pierwsza dostawa masek będą Włochy, a następnie kolejne kraje.

Niezależnie od wsparcia walki z pandemią poprzez dostawy masek, AstraZeneca przyspiesza prace nad zwiększeniem zdolności produkcyjnych testów diagnostycznych, które pozwolą badać większą liczbę osób. By być w stanie zapewnić stałe dostawy swoich leków pacjentom, AstraZeneca podda również testom swoich pracowników w fabrykach oraz w łańcuchach dostaw.

Zespoły działu badań i rozwoju (R&D) AstraZeneca pracują na przyspieszonych obrotach w kierunku identyfikacji przeciwciał monoklonalnych, które będzie można wprowadzić w etap badań klinicznych we wskazaniu prewencji COVID-19. Ponad 50 ekspertów z obszarów wirusologii, immunologii, pulmonologii i inżynierii białek czyni starania w kierunku stworzenia terapii pozwalającej minimalizować wpływ choroby na społeczności całego świata.

Pascal Soriot, Chief Executive Officer w AstraZeneca, powiedział: – Nasze myśli są z wszystkimi cierpiącymi z powodu tej globalnej pandemii oraz z dzielnymi pracownikami służby zdrowia, którzy o nich dbają. Jako firma priorytetowo potraktowaliśmy partnerską współpracę z władzami odpowiedzialnymi za ochronę zdrowia w wielu krajach, a także z innymi organizacjami, dzieląc się wiedzą i ekspertyzą naukową. Postanowiliśmy przekazać maski ochronne, przyspieszając jednocześnie prace nad testami diagnostycznymi oraz terapią przeciw COVID-19.

Przedmiotowe dziewięć milionów masek zostanie wyprodukowanych oraz dystrybuowanych z Chin, gdzie AstraZeneca posiada silną pozycję rynkową oraz ścisłe relacje z tamtejszym systemem opieki zdrowotnej oraz z sektorem produkcyjnym.

Od chwili wybuchu pandemii COVID-19, AstraZeneca już wielokrotnie przekazywała środki finansowe, leki oraz środki ochrony osobistej na rzecz organizacji ochrony zdrowia w Chinach i w wielu innych krajach.