Czasopismo Profesjonalistów Badań Klinicznych

medicagoGSK - GSK i Medicago ogłaszają rozpoczęcie współpracy w celu opracowania nowej potencjalnej szczepionki z adiuwantem przeciwko COVID-19
GSK i Medicago ogłosiły rozpoczęcie współpracy w celu opracowania i oceny potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19, która połączy rekombinowane cząsteczki wirusopodobne koronawirusa (CoVLP) z systemem adiuwanta pandemicznego GSK. Cząsteczki CoVLP naśladują strukturę wirusa odpowiedzialnego za chorobę COVID-19, dzięki czemu są rozpoznawane przez układ odpornościowy. Zastosowanie adiuwanta może mieć szczególne znaczenie w sytuacji pandemii, ponieważ może spotęgować odpowiedź immunologiczną oraz zmniejszyć ilość wymaganego antygenu w jednej dawce szczepionki, pozwalając na wyprodukowanie większej liczby dawek, a tym samym przyczyniając się do ochrony większej liczby osób.
 
Wyniki badań przedklinicznych potencjalnej szczepionki z cząsteczkami CoVLP firmy Medicago wskazują, że podanie jednej dawki szczepionki wraz z adiuwantem powoduje występowanie wysokiego poziomu przeciwciał neutralizujących.
 
Pierwsza faza badań klinicznych ma się rozpocząć w połowie lipca. Jej celem jest ocena bezpieczeństwa oraz immunogenności trzech różnych dawek przeciwciał w połączeniu z adiuwantem pandemicznym firmy GSK oraz równocześnie w połączeniu z adiuwantem innej firmy, podawanych w schemacie szczepienia z jedną i dwiema dawkami aplikowanymi w odstępie 21 dni.
 
W zależności od wyników badań klinicznych i formalności rejestracyjnych firmy chcą zakończyć opracowywanie szczepionki i udostępnić ją w pierwszej połowie 2021 r. Ponadto obie firmy rozważą możliwość rozszerzenia współpracy w celu opracowania potencjalnej szczepionki chroniącej przed COVID-19 do stosowania po okresie pandemii – w zależności od rozwoju choroby COVID-19 po wygaszeniu pandemii i związanego z tym zapotrzebowania – a także przeciwko innym chorobom zakaźnym.
 
Do wytwarzania przeciwciał do szczepionki przeciwko COVID-19 firmy będą korzystać z opartej na technologii roślinnej platformy produkcyjnej Medicago. Ta innowacyjna technologia używa liści roślin jako bioreaktorów do produkcji białka S, które samoczynnie dołącza się do cząsteczek VLP używanych w potencjalnej szczepionce z CoVLP. Wysoka skalowalność technologii może pomóc w produkcji dużych ilości szczepionki w znacznie skróconym czasie. Firmy przewidują, że dzięki wykorzystaniu tej technologii w połączeniu z opatentowanym systemem adiuwanta GSK będą mogły wytworzyć około 100 mln dawek szczepionki do końca 2021 r. Do 2023 r., duży zakład produkcyjny obecnie budowany w Quebecu w Kanadzie ma dostarczać nawet do 1 mld dawek rocznie. Opisywana platforma produkcyjna była już wykorzystywana do produkcji sezonowych szczepionek z cząsteczkami VLP przeciwko grypie, a wniosek licencyjny jest obecnie rozpatrywany przez kanadyjski urząd regulacyjny.
 
Dr Thomas Breuer, Dyrektor Medyczny GSK Vaccines: – To porozumienie prowadzi do powstania innowacyjnej szczepionki łączącej skalowalną technologię wytwarzania przeciwciał w oparciu o rośliny i adiuwant pozwalający na zmniejszenie dawki szczepionki. Jeżeli ten projekt zakończy się sukcesem, będzie miał znaczący wkład w walce przeciwko COVID-19. Jesteśmy przekonani, że potrzeba wielu szczepionek, w tym takich, które będą stosowane po okresie pandemii. Wspomniana technologia wykorzystująca rośliny jest również obiecująca w przypadkach innych niż COVID-19 i ma potencjał do wykorzystania w ochronie przed innymi chorobami zakaźnymi.
 
Dr Bruce Clark, Prezes Medicago: – Za moment rozpoczniemy badania kliniczne naszej potencjalnej szczepionki z cząsteczkami CoVLP połączonej z technologią adiuwanta pandemicznego GSK w walce przeciwko wirusowi powodującemu chorobę COVID-19. Współpraca z GSK daje nam dostęp do sprawdzonego adiuwanta, który może zwiększyć skuteczność naszej potencjalnej szczepionki, ale też możliwość skorzystania z ogromnego doświadczenia badawczego do wsparcia naszych prac.
 
GSK i Medicago zawarły wiążące porozumienie w celu opracowania i wyprodukowania szczepionki z adiuwantem przeciwko COVID-19. Medicago to firma z kapitałem prywatnym, której właścicielami są firmy Mitsubishi Tanabe Pharma (MTPC) z udziałem 67% i Philip Morris International (PMI) z udziałem 33%. Firma PMI sygnalizowała, że ma zamiar rozpatrzyć oferty zakupu swojego udziału od podmiotów, które mają lepsze predyspozycje do wsparcia Medicago na kolejnych etapach jej rozwoju i rozpoczęła proces wstępnej weryfikacji, aby ustalić strukturę udziałów i zarządzania, która będzie optymalna dla osiągnięcia przyszłego sukcesu Medicago.