Przejęcie TNB-486 ma na celu przyspieszenie rozwoju potencjalnie nowego leku do zastosowania w schorzeniach hematologicznych wywodzących się z limfocytów B, takich jak chłoniak rozlany z dużych komórek B, czy chłoniak grudkowy. Po sukcesie Calquence (acalabrutinib), TNB-486 pozwoli na dalszą dywersyfikację pipeline hematologicznego AstraZeneca, które obejmuje wiele schematów terapeutycznych oraz mechanizmów adresujących szerokie spektrum nowotworów krwi.
TNB-486 należy do klasy przeciwciał nazywanych przeciwciałami angażującymi komórki T, które wydają się obiecującym podejściem do leczenia chorób hematologicznych oraz guzów litych. Przeciwciała angażujące limfocyty T to bispecyficzne molekuły zaprojektowane do ukierunkowania komórek T układu immunologicznego na rozpoznawanie i niszczenie komórek rakowych. Poprzez wiązanie zarówno z CD19, antygenem prezentowanym na komórkach B, jak i z receptorem CD3 na komórkach T, TNB-486 aktywuje i angażuje komórki T wywołania odpowiedzi immunologicznej.
AstraZeneca nabędzie akcje TeneoTwo w zamian za 100 mln USD płatne w chwili zamknięcia transakcji. Zgodnie z warunkami umowy, AstraZeneca dokona kolejnych płatności uzależnionych od osiągnięcia uzgodnionych kamieni milowych w obszarze badań i rozwoju, wynoszących do 805 mln USD, a także kolejnych 360 mln USD uzależnionych od osiągnięcia celów komercyjnych.
Zamknięcie transakcji spodziewane jest w trzecim kwartale 2022 roku, po spełnieniu wszelkich wymogów regulacyjnych.