Czasopismo Profesjonalistów Badań Klinicznych

AstraZeneca - AstraZeneca przejmuje TeneoTwo wraz z jej przeciwciałem angażującym limfocyty T

AstraZeneca przejmuje TeneoTwo wraz z jej przeciwciałem angażującym limfocyty T

AstraZeneca ogłosiła zawarcie umowy, w ramach której dokona akwizycji firmy TeneoTwo, Inc., wraz ze znajdującym się Fazie I badań klinicznych przeciwciałem angażującym komórki T (CD19/CD3), TNB-486, badanym obecnie w nawracającym i opornym na leczenie chłoniaku nieziarniczym z komórek B (ang. B-cell non-Hodgkin lymphoma).
 
Przejęcie TNB-486 ma na celu przyspieszenie rozwoju potencjalnie nowego leku do zastosowania w schorzeniach hematologicznych wywodzących się z limfocytów B, takich jak chłoniak rozlany z dużych komórek B, czy chłoniak grudkowy. Po sukcesie Calquence (acalabrutinib), TNB-486 pozwoli na dalszą dywersyfikację pipeline hematologicznego AstraZeneca, które obejmuje wiele schematów terapeutycznych oraz mechanizmów adresujących szerokie spektrum nowotworów krwi.
 
TNB-486 należy do klasy przeciwciał nazywanych przeciwciałami angażującymi komórki T, które wydają się obiecującym podejściem do leczenia chorób hematologicznych oraz guzów litych. Przeciwciała angażujące limfocyty T to bispecyficzne molekuły zaprojektowane do ukierunkowania komórek T układu immunologicznego na rozpoznawanie i niszczenie komórek rakowych. Poprzez wiązanie zarówno z CD19, antygenem prezentowanym na komórkach B, jak i z receptorem CD3 na komórkach T, TNB-486 aktywuje i angażuje komórki T wywołania odpowiedzi immunologicznej.
 
AstraZeneca nabędzie akcje TeneoTwo w zamian za 100 mln USD płatne w chwili zamknięcia transakcji. Zgodnie z warunkami umowy, AstraZeneca dokona kolejnych płatności uzależnionych od osiągnięcia uzgodnionych kamieni milowych w obszarze badań i rozwoju, wynoszących do 805 mln USD, a także kolejnych 360 mln USD uzależnionych od osiągnięcia celów komercyjnych.
 
Zamknięcie transakcji spodziewane jest w trzecim kwartale 2022 roku, po spełnieniu wszelkich wymogów regulacyjnych.