Czasopismo Profesjonalistów Badań Klinicznych

Celon Pharma 300x133 - Celon Pharma zamierza wytwarzać testy do diagnostyki zakażeń SARS-COV-2

Celon Pharma zamierza wytwarzać testy do diagnostyki zakażeń SARS-COV-2

Polska Spółka wykorzysta możliwości diagnostyki molekularnej jakie dają jej własne laboratoria badawczo-rozwojowe do wdrożenia produkcji testów typu one step qRT-PCR. Testy te są rekomendowane przez WHO do diagnostyki m.in koronawirusa.

Nowoczesne Centrum Badawczo Rozwojowe Celon Pharma S.A. zostało zaprojektowane jako zintegrowane środowisko, w którym przewidziano możliwości przeprowadzania diagnostyki molekularnej, w tym w klasie BCSL-3 dla potrzeb naszych zaplanowanych projektów onkologicznych i immunomodulacyjnych. Pod potrzeby diagnostyki SARS-COV-2 konieczna będzie ich adaptacja w minimalnym zakresie, a niezbędna by to uczynić aparatura jest w trakcie realizacji.

Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A.:  Opracowywany test, dla którego uzyskano pierwszą pozytywną ocenę analiz retrospektywnych, oparty jest na ultraszybkiej technologii one-step qRT-PCR. Technologia ta polega na 1- stopniowej amplifikacji specyficznej sekwencji DNA wirusa bezpośrednio na matrycy próbki biologicznej.

Tego typu testy są zgodne z najnowszą rekomendowaną przez WHO metodą szybkich i wiarygodnych badań skriningowych na SARS-COV-2.

Spółka zdecydowała się na implementacje samodzielnej produkcji elementów testu ze względu na posiadane zasoby, doświadczenie oraz infrastrukturę nowopowstałego CBR. Tego typu podejście pozwoli na uniezależnienie się od zewnętrznych źródeł w zakresie np. łańcucha dostaw.

– Oczekujemy pełnej gotowości w zakresie masowego wytwarzania, sprzedaży i wykonywania testów przed sezonem jesiennym – podkreśla Maciej Wieczorek.