Czasopismo Profesjonalistów Badań Klinicznych

Gilead logo - Gilead za 4,9 mld USD przejmuje immuno-onkologiczną spółkę Forty Seven

Gilead Sciences, Inc. oraz kalifornijska Forty Seven, Inc. poinformowały o zawarciu definitywnej umowy, w ramach której Gilead przejmie Forty Seven za 95,50 USD za akcję w gotówce. Transakcja, której całkowitą wartość oszacowano na ok. 4,9 mld USD, została jednomyślnie zaakceptowana przez zarządy obu firm. Jej zamknięcie spodziewane jest w drugim kwartale 2020 roku, po spełnieniu wszelkich wymogów regulacyjnych.

Dzięki niniejszej akwizycji Gilead wzmocni swój portfel immuno-onkologicznych kandydatów na lek o eksperymentalny związek magrolimab, wiodącą cząsteczkę, nad którą Forty Seven prowadzi obecnie prace badawcze. Magrolimab jest przeciwciałem monoklonalnym znajdującym się w fazie badań klinicznych we wskazaniu leczenia kilku typów raka, dla których istnieje pilna potrzeba pojawienia się nowoczesnych terapii, m.in. zespół mielodysplastyczny (MDS – myelodysplastic syndrome), ostra białaczka szpikowa (AML – acute myeloid leukemia) i chłoniak rozlany z dużych limfocytów B (DLBCL – diffuse large B-cell lymphoma).

Eksperymentalna terapia opracowana przez Forty Seven nakierowana jest na marker nowotworowy CD47, który wysyła makrofagom odpowiedzialnym za niszczenie komórek rakowych sygnał „nie zjadaj mnie”. Ostrzeżone takim sygnałem komórki rakowe unikają zniszczenia, a co za tym idzie, system immunologiczny pacjenta nie potrafi z nimi walczyć.

Forty Seven zaprezentowała obiecujące rezultaty badania fazy 1b nad związkiem magrolimab u pacjentów z MDS i AML podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego, które odbyło się w grudniu 2019 roku. Magrolimab ma szansę stać się pierwszą terapią w swojej klasie.

Forty Seven rozpoczęła badania nad związkiem magrolimab u pacjentów z MDS i AML. Ponadto, prowadzi badania we wskazaniu chłoniaków nieziarniczych (NHL – non-Hodgkin lymphoma) i guzów litych. Magrolimab został włączony przez amerykańską agencję FDA do program szybkiej ścieżki w leczeniu MDS i AML, oraz do leczenia nawracających lub nie poddających się leczeniu DLBCL i chłoniaków grudkowych, dwóch form chłoniaków nieziarniczych. Magrolimab uzyskał też status Leku Sierocego, zarówno od FDA we wskazaniach MDS i AML, jak i od Europejskiej Agencji Leków (EMA) we wskazaniu AML.

Obecnie w ramach badań klinicznych związek otrzymało ponad 400 pacjentów.