Czasopismo Profesjonalistów Badań Klinicznych

Parexel - Parexel oraz HealthVerity nawiązują współpracę

Parexel, jeden z wiodących na świecie dostawców rozwiązań służących rozwojowi i dostarczaniu innowacyjnych terapii poprawiających stan zdrowia na świecie, począwszy od fazy klinicznej poprzez komercjalizację, oraz HealthVerity, Inc., fundacja działająca na rzecz tworzenia, wymiany i zarządzania danymi zdrowotnymi i konsumenckimi, poinformowały o zawarciu strategicznej umowy dotyczącej wykorzystania danych rzeczywistych (RWD – real-world data). Umowa pozwoli firmie Parexel usprawnić dostarczanie rozwiązań w obszarze rozwoju leków. Dzięki tej współpracy Parexel zyska dostęp do stworzonych przez HealthVerity narzędzi przetwarzania różnorodnych danych, takich jak elektroniczne rejestry medyczne (EMR – electronic medical records), dane laboratoryjne czy społeczne determinanty zdrowia. Technologie HealthVerity zapewniają pełną poufność gromadzonych danych i dostarczają rozwiązania pozwalające na dostosowanie danych RWD do potrzeb klienta, co pozwala firmom z sektora life science rozwiązywać najbardziej złożone zagadnienia z zakresu badań klinicznych.

– Badania z wykorzystaniem danych z rejestrów RWD niosą duży potencjał zmian i przyspieszania procesu rozwoju leków, i coraz częściej zyskują przychylność agencji regulatorowych – powiedziała Michelle Hoiseth,  wiceprezes oraz Chief Data Officer, Parexel. – Zgromadzone w sposób tradycyjny duże ilości danych nie mogą być jednak w pełni wykorzystane w takich badaniach. Dzięki współpracy z HealthVerity, Parexel będzie w stanie szybko uzyskać najwłaściwsze dane niezbędne dla przeprowadzenia analiz na podstawie informacji pochodzących z wielu źródeł. Bazując na naszej ekspertyzie, jesteśmy w stanie sprostać wymogom regulatorów, wspierając ich w wykorzystaniu tych badań przy wprowadzaniu nowych terapii na rynek.

Dzięki umowie z HealthVerity, klienci firmy Parexel zyskają dostęp do danych dotyczących ponad 330 milionów pacjentów, pozyskanych z ponad 60 źródeł zawierających dane zdrowotne oraz konsumenckie, które zostały zanonimizowane i przystosowane pod kątem zgodności z technologiami HealthVerity. Andrew Kress, współzałożyciel i CEO HealthVerity, zaznacza: – Technologia HealthVerity stanowi fundament dla bardziej efektywnych, transparentnych i zgodnych z zasadami ochrony prywatności metod wykorzystania  danych RWD. Cieszymy się bardzo z nawiązania współpracy z firmą Parexel, która przewodzi dyskusjom  na temat tego, jak dane potrafią zmienić sposób myślenia na temat badań klinicznych w przyszłości i przyczynić się do przyspieszenia wprowadzania nowych terapii dla pacjentów.

Niniejsze strategiczne partnerstwo opiera się na polityce firmy Parexel polegającej na maksymalnym wykorzystaniu danych rzeczywistych poprzez integrację dostępu do różnych typów danych, zaawansowanych technologii, umiejętności zarządzania danymi, a także ekspertyzy w dziedzinie badań klinicznych i konsultingu.

Raport opublikowany przez firmę badawczo-doradczą Economist Intelligence Unit (spółkę siostrzaną magazynu „The Economist”), a stworzony na zlecenie Parexel, wykazał, że leki opracowane z wykorzystaniem danych rzeczywistych RWD mają o 21% większe prawdopodobieństwo wprowadzenia na rynek, zaś badania kliniczne wykorzystujące dane rzeczywiste RWD charakteryzują się skróconym czasem rekrutacji. Raport wykazał także, że zaawansowane analizy danych – gromadzonych dotychczas w odizolowanych bazach – są kluczowe dla wdrażania innowacji w proces rozwoju i komercjalizacji leków.